עד לאחרונה הייתה ממוקמת באזור פארק היובל בשכונת היובל בעיר מיחזורית, והיא שימשה את כל תושבי השכונה לצורכי איכות הסביבה ומיחזור הבקבוקים. מאז שנעלמה המיחזורית נאלצו רבים מתושבי האיזור לוותר על המיחזור לטובת הפח הרגיל.

שכונת היובל ברחובות | צילום: שירות מיינט

מיחזורית הבקבוקים, שהייתה ממוקמת ברחוב אברמסון מירון בשכונת היובל, שירתה את כל השכונה, ובשל כך הפכה למיחזורית עמוסה במיוחד. "כשהיו מגיעים לרוקן אותה היא כבר מזמן הייתה עולה על גדותיה", מספר אלכס, תושב האזור שהשתמש בקביעות במיחזורית.

"מישהו שפך שם דברים והיא נהרסה, הפתח שלה התרחב והיא באמת הייתה גדושה, אבל במקום להחליף אותה או לתקן, יום אחד היא פשוט נעלמה", הוא מספר.

אלכס פתח פניהי במוקד העירוני וביקש להבין מדוע המחזורית הוצאה, והאם יש כוונה להציב אחת חדשה. "אמרו לי שיבדקו ואחרי כן חזרו אליי ואמרו שדיברו עם מישהו מאגף התשתיות, והוא אמר שהמחזורית היוותה מפגע תברואתי ולכן היא הוצאה".

לדברי התושבים, מאז שנעלמה המיחזורית לא הוסדר לה תחליף. "לא שמו שום דבר אחר במקום, והיא היוותה מפגע רק כי השתמשו בה כל כך, וכי היא הייתה נחוצה. אז במקום לעבוד על פי ההיגיון המתבקש ולהציב עוד ימחזורית כדי שהעומס יהיה מתון יותר, פשוט הוציאו אותה ולא שמו אחת אחרת".

מיחזורית ברחובות | צילום ארכיון: יניב שגיא

מה הבעיה למחזר במקום אחר?

"אין איפה, המיחזורית הכי קרובה היא ברחוב גוש עציון, בשכונה אחרת לגמרי, חיפשתי אחת אחרת ועד עכשיו לא מצאתי. וזה לא שאין מקום אחר, יש את המרכז המסחרי שבו יש פחים גדולים ויש מחזורית לבגדים, מה הבעיה לשים שם? יש במקומות אחרים ברחבי השכונה, אבל לא שמים ומה שקרה זה שאנשים פשוט הפסיקו למחזר".

ניסית לפנות לעירייה בבקשה להציב מיחזורית חדשה במקום אחר או באותו מיקום? 

"אמרו לי קח טלפון תתקשר ותדבר איתם, עם מחלקת תשתיות, מצאתי את עצמי מבזבז הרבה מאוד זמן על שיחות ממתינות והמתנה למישהו שיחזור אליי, והבנתי שזה לא יקרה. לצערי רבים מתושבי השכונה הפסיקו פשוט למחזר והבקבוקים מגיעים לפח".

מהעירייה נמסר בתגובה: "במסגרת מהפכת המיחזור בעיר, נעשית פריסה מחדש של כל מתקני המיחזור בעיר. במהלך השבועות הקרובים ימוקמו מחדש באזור  שני מתקנים חדשים, לשימוש תושבי הרחוב".