בלילות האחרונים נמצאת העיר רחובות תחת מתקפה של "אויב" מסוג חדש: פרפרי לילה הידועים יותר בכינוי "עש לילה", שנצמדים לחלונות הבתים, ומאיימים להיכנס. "אני מרגישה כלואה בבית שלי כי אין לי אפשרות לפתוח חלון והם רק הולכים ומתרבים", סיפרה תושבת האיזור. 

פרפר ברחובות | צילום: בתיה בן ארי

"זה התחיל בשבוע שעבר, בכמויות הזויות", מספרת תושבת רחובות, בתיה בן ארי, שהייתה בין הראשונים שצילמו והעלו את הסוגיה לרשת החברתית ברחובות. בעקבותיה הגיעו תגובות רבות של תושבים שדיווחו על מקרים דומים.

"אצלנו זה באזור הקניון ומרמורק", אומרת בן ארי, אך מדיווחי תושבים עולה שמדובר בתופעה רחבה בהרבה. "אנחנו מוצאים את עצמנו נלחמים עם הפרפרים הגדולים ואין לזה שום פתרון", מספרת תושבת רחובות אחרת. 

יש מי שמתלוצץ ומדבר על "מכת עש" שהגיעה לרחובות לאחר הפסח, אך למעשה מדובר בתופעה שפוקדת את האזור כולו, וגם בראשון לציון מדווחים על תופעה דומה ורחבה. שם חלק מדווחים תושבים על כניסה של למעלה מ-20 עשים בלילה לדירה.

"גם כשהחלונות סגורים הם נדבקים לזכוכית כמו בסרט אימה" מספרת תושבת האיזור. "כל היום אני מרססת נגד מזיקים ומנקה מהרצפה פרפרים. זה הגיע לכדי זה שהילדים כבר מפחדים ללכת לישון בחדר לבד. נכון שכעיקרון הם לא מזיקים אבל זה ממש הפך למטרד". 

כדאי לדעת שקיימים יותר מ-160,000 סוגי עשים, ורובם יצורים ליליים. איך בכל זאת נפתרים מהם? השיטה הטובה ביותר (והאכזרית פחות) היא לסגור את האורות בבית ולפתוח את החלונות, העשים יצאו בעצמם מכיוון שהם מחפשים אחר מקורות אור.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "מבדיקתנו, בעקבות שינויי מזג האוויר, מגיעים חרקים לכל הארץ, וביניהם העש. מדובר בעשים שאינם מסוכנים לאדם ואין מדובר בעש הבגדים". 

צפו בסרטון שצולם השבוע בראשון לציון ומתעד את התופעה: