יו"ר הנהגת ההורים החדשה ברחובות, צופית גולן, היתה בת 26 ובתחילת דרכה המקצועית ככלכלנית ואם טרייה כאשר אוטובוס פגע בה בזמן שעברה במעבר חציה, וטרף את הקלפים של סיפור חייה

"שליחות". צופית גולן | צילום: פרטי

"זה קרה לפני 16 שנים", היא מספרת. "התאונה היתה מאוד קשה. עברתי שנה וחצי של שיקום ועד היום אני מתניידת עם קביים וכיסא גלגלים. התיק נסגר מחוסר עניין לציבור, אבל אני החלטתי להשקיע את עצמי בשיקום. התאונה גרמה לשינוי משמעותי בחיי. עבודה של שעות ארוכות על כיסא כבר לא היתה אופציה עבורי. החלטתי לעשות שינוי.

התחלתי לעבוד כמעצבת ולהרצות על נגישות עבור אנשים עם מוגבלויות. הגעתי לתחום מהניסיון האישי שלי, בהמשך הצטרפתי ל'קהילה נגישה' כאשר המטרה שלנו היא לקדם נגישות במרחב הציבורי ושיתוף בחברה הישראלית. זה תחום חשוב והוא דורש עבודה רבה על מנת להטמיע אותו בחברה".

גולן היא אם לארבעה ילדים בני 3, 7, 10 ו־17. מהיום שבנה הבכור נכנס לגן חובה היא פעילה בוועדי הורים ודרכה להנהגה העירונית היתה טבעית עבורה.

"נשאבתי לתחום הזה כי אכפת לי. תמיד הייתי פעילה וכבר כוועד הורים הבנתי שכשעובדים בשיתוף פעולה ויוצרים שיח נכון, אפשר להגיע לתוצאות. הייתי בוועד ב'תחכמוני' ו'עמי"ת עמיחי', וכשהיו"ר הקודמת פרשה החלטתי להתמודד על התפקיד ולשמחתי נבחרתי. במהלך השנים ההנהגה ההורית בה הייתי חברה עשתה המון דברים משמעותיים.

שיפרנו את מתווה הצהרונים, שהיום הוא הטוב ביותר בהשוואה לערים אחרות עם מצב סוציו־אקונומי דומה, יש יותר תכנים, שעות ומלגות, וכמובן גם כוח אדם, למרות שזה לא הכי משתלם לעירייה, אבל הם הבינו את הצורך. אנחנו עובדים מצוין עם ראש העירייה, רחמים מלול, ומחזיק תיק החינוך, זהר בלום". 

עם כל ההישגים שרשם ועד ההורים ברחובות, לגולן כבר יש תוכניות לעתיד. "עשו הרבה שיפוצים אך עדיין יש כמה בתי ספר ישנים שצריכים יותר פוש בנושא התשתיות", היא אומרת.

"אנחנו בונים תוכנית מסודרת בנושא עם מינהל החינוך, כי אנחנו מאמינים שילד שמגיע למבנה יפה, פתוח יותר ללמידה ומרגיש יותר טוב. בנוסף, חשוב לי לקדם מעורבות של ילדים עם מוגבלויות בחינוך הרגיל, שתלמידים יידעו לקבל את כולם ושכל המבנים יהיו נגישים עבורם. הנייד שלי מופץ בכל העיר, ואני תמיד שמחה לסייע לכל מי שפונה אליי ובכל נושא. זאת עבודה שמגיעה מתוך מקום של שליחות, ולמרות הקושי אני חושבת שכשבאמת רוצים ויש תמיכה, אפשר להזיז הרים".