ירין חברה | צילום: ירון סיבוני

הרקע התעסוקתי של ירין חברה (24) מרחובות מרשים למדי אך בניגוד לשאר בני גילו הוא מתקשה למצוא עבודה. הסיבה: ירין חברה הוא חירש. 

בעבר עבד חברה בעמותת 'שמע' לחינוך ושיקום ילדי ת"א כמדריך. התנדב לצבא ושירת במפקדת זרוע היבשה מז"י באפסנאות ונשקייה, ואף הוענקה לו תעודת הצטיינות. בתיכון למד במגמת צילום, וזכה בשני גביעים כמנהל מצטיין בקבוצת 'קינגס יהוד', קבוצת כדורסל לחירשים וכבדי שמיעה בה הוא משמש כאחראי נוכחות, ואחראי על ביטוח השחקנים.

כל חייו היה במסגרות משולבות לחירשים ושומעים, אך בהגיעו לחיפוש עבודה בחברה שרובה שומעת הוא נתקל בבעיה, וזאת למרות שהוא פתוח כמעט לכל הצעה ומוכן לנסוע לכל איזור רחובות וראשל"צ.

באיזה תגובות אתה נתקל כשאתה מחפש עבודה?

"אני מתכתב עם בעלי עסקים שמחפשים עובדים ואני כותב מהתחלה שאני כבד שמיעה, אחרי הבטחות כותבים לי שיחזרו אליי לראיון ופה מתנתק הקשר. גם חנויות שעדיין לא נפתחו, ומחפשים עובדים, מבטיחים לי שיקראו לי לראיון בתאריך כלשהו, וכשמגיע התאריך אני כותב להם, והם כבר לא מתייחסים".

לדבריו, במקרים מסוימים כבר בשלב ההתכתבות עם מעסיק פוטנציאלי, מנותק הקשר. "זה פוגע שאני כותב למעסיקים בחנויות שאני כבד שמיעה והם ישר מתנתקים מההתכתבות", הוא אומר.

מה לדעתך הבעיה?

"אני לא יודע. הם אפילו לא קוראים לי לראיון להבין מי עומד מולם. יש לי סבלנות ואכפתיות ואני נותן 100 אחוז מעצמי בעבודה, וכשמגיעים אנשים עם מוגבלויות יותר קל לי לעזור מאשר לשומעים".

חברה מדגיש שניתן לתקשר איתו בקלות רבות בווטסאפ, בכתיבה, הוא קורא שפתיים וגם מדבר בצורה מובנת, אך מעסיקים פוטנציאליים רבים כלל אינם נותנים לו הזדמנות. 

התחום בו הוא רוצה לעסוק הוא הספורט, אך טוען שהפחד של מעסיקים מהעסקתו מונע ממנו להגיע אפילו לראיונות עבודה, ולדבריו מדובר בבעיה שכיחה בקרב חבריו הלא שומעים. "רק 20% בערך עובדים בעבודות בשוק החופשי", הוא אומר.

"גם אם מעסיקים אותנו זה לרוב במפעלים סגורים או מחסנים, כאילו שמחביאים אותנו. מעסיקים אותנו מרחמים, ואין מה לרחם עלינו", הוא מסביר ומדגיש: "אנחנו אנשים עם מגבלה של שמיעה, וזו לא מחלה מדבקת. אנחנו רוצים להתפרנס בכבוד ויכולים לחשוב ולעבוד בדיוק כמו כל אחד אחר. אנחנו רק לא יכולים לשמוע. כואב שכל יום נותנים לי הרגשה כאילו משהו אצלי לא בסדר. תנו לי להוכיח את עצמי".

רוצים להציע לירין עבודה? הוא זמין בווטסאפ: 050-6976973