טרנד חדש סוחף את הרשת: "ינואר השעיר" (januhairy#). לאחרונה הוצפו הרשתות החברתיות ובראשן האינסטגרם, בנשים שהעלו תמונות שלהן בבתי שחי או רגליים שעירות. יש מי שיעקם את האף או יטען שזה לא אסתטי, אבל מאחורי התמונות עומד רעיון בסיסי חשוב. למה הן עושות את זה ואיך הגיע הטרנד גם לעיר רחובות?

ינואר השעיר מסעיר את הרשת | צילום מסך אינסטגרם

היוזמה החלה בבריטניה. צעירה בריטית בשם לורה ג'קסון קראה לנשות העולם להפסיק להוריד את שיערות הגוף למשך חודש, זאת כדי להעלות את המודעות לנושא דימוי הגוף הטבעי וזכות האישה על גופה. המטרה הסופית ביוזמה היא שאת הכסף הנשים יחסכו מאי קניית מכשירים ותכשירים להורדת השיער, יתרמו לעמותת 'Body Gossip' הפועלת לעידוד דימוי גוף חיובי בקרב נשים ונערות.

אחת הנשים שהעלתה את תמונתה לרשת היא הסטודנטית הרחובותית, אור גרוס. "אני לא מסירה שיער כבר שלוש שנים בלי שום קשר לקמפיין", היא מספרת. "למען האמת, רוב הבחורות שהשתתפו והעלו תמונות, נראה שרובן מגדלות שיער בלי שום קשר, וזה סוג של 'התלבשנו על זה', כדי לתת לזה יותר מקום, ונראות וזה לגיטימי".

איך הגעת לקמפיין?

"אני עוקבת אחרי הרבה עמודים פמיניסטיים בפייסבוק ובאינסטגרם".

איך אנשים מקבלים את זה?

"אני לא חושבת שאי פעם קיבלתי הערה לא סבבה במרחב הציבורי. כן יש מבטים, לפני שלוש שנים הרבה יותר מהיום. אני מרגישה שהתקדמנו והמצב יותר טוב, אבל אם אני נמצאת עם גופייה בקיץ באוטובוס ומרימה את היד כדי להחזיק במעקה אז מסתכלים, ואם אני עם שורטס אז מסתכלים, וזה קורה. כל עוד אלה לא מבטים עוינים אז זה בסדר".

זכות האישה על גופה. אור גרוס | צילום: אור גרוס

יש אנשים ששואלים אותך על השיער?

"קרה ששאלו שאלות מתוך סקרנות ואני כנה ואמיתית וזה גם בסדר. אז לא קיבלתי תכלס הערות שליליות".

למה בעצם את לא מורידה את השיער, כפי שעושות רוב הנשים?

"בשבילי, להוריד שיער הרגיש לי כמשהו שמיועד הרבה יותר בשביל הסביבה, ובכלל לא בשבילי. כשראיתי שאחרות סביבי עושות את זה, לא מורידות שיער, אמרתי מה, אני שונאת להוריד גם ככה, למה שלא אנסה? ראיתי שזה נוח ומשחרר, שלא צריך לעשות דברים שאני לא רוצה לעשות, וזה הרבה יותר נכון ומתאים ויפה לי, וכשאני רואה נשים אחרות זה תמיד נראה לי יפה".

גרוס רואה את הקמפיין הנוכחי כדבר חיובי, ומסבירה: "הקמפיין הזה, ובכלל כל הרעיון לדעתי, הוא פמיניזם כהלכתו. המטרה היא לא להגיד לאף אחת מה לעשות עם הגוף שלה. זה לא שעכשיו הדבר הנכון בעיניי הוא לא להסיר שיער. אלא שאין דבר כזה - דבר נכון. הקמפיין מקדם בחירה אישית, ושכולם יכבדו את הבחירות של כל אחד ואחת. יש הרבה נשים שאומרות שהן בוחרות להוריד שיער, ושזה בשביל עצמן, אבל קשה לנתק את זה מאידיאל היופי, המדיה, הציפייה והסביבה. המטרה בסופו של דבר היא חיה ותן לחיות".