מחירי הדיור עולים, כולם טוענים שאי אפשר לקנות דירה, אבל איש הנדל"ן מוטי אברג'יל בטוח שדווקא כן. בימים אלה, שבהם המחאה החברתית מתחדשת, אברג'יל יכול, לדבריו, לסייע לכל משק בית להילחם ביוקר המחייה. כל מה שעל הרוכשים לעשות, הוא אומר, זה ללמוד איפה ניתן לרכוש דירה זולה, ולצאת לדרך, גם אם ההון העצמי קטן. "פיתחתי מוצר שמיועד לקצר את הדרך לדירה", הוא אומר השבוע.

מבזבזים הרבה כסף על שכירות.  מוטי אברג'יל | צילום: קובי קואנקס

בלי כפית זהב

הוא היה השוער הראשון בליגה הלאומית שהניף את גביע המדינה, ואחרי ילדות לא פשוטה, נראה שהדרך להצלחה היתה סלולה בפניו באותה תקופה, אך פציעה, הסתבכות ואף תקופת מאסר, שינו את נתיב חייו, והיום מוטי אברג'יל הרחובותי מנהל ביד רמה עסק שמלמד אנשים נדל"ן. והשאיפה שלו? לגרום לשוק הדיור בארץ להשתנות באמצעות השכלת הרוכשים

הסיפור של אברג'יל, 40, מתחיל בתל אביב. הוא נולד למשפחה נורמטיבית עם שלושה ילדים. כשהיה בן שלוש אביו נפטר ואמו נאלצה לגדל את הילדים לבדה.

"גדלתי בראשון לציון והילדות היתה לא פשוטה", הוא מספר. "אני שואל לפעמים את אמא, 'איך עשית את זה? איך אפשר לגדל שלושה ילדים לבד?'. מגיע לה פרס על מפעל חיים. זה לא בזמנים שאתה יכול לשלוח ווטסאפ לילד. מבחינתנו אלה תקופות מאוד מאוד קשות נפשית וכלכלית, והיום אני מבין את זה. בלשון המעטה לא גדלנו עם כפית של זהב בפה".

אברג'יל יצא לעבוד בגיל צעיר בעבודות משלוחים ושאר עבודות קטנות. באותו זמן הוא התגלה ככישרון בתחום הכדורגל - הוא החל את דרכו בקבוצת הילדים של מכבי תל אביב, לאחר מכן בנוער של הפועל רמת גן, ושם אף זכה עם הקבוצה בגביע המדינה כשוער. "והיתה פציעה בפנים שלקחה אותי למעשה לפרישה", הוא מתאר.

"להתנסות ולהיכוות"

עוד קודם לכן, הקים כמה עסקים שאותם ניהל לאורך השנים, בהם גם מכבסה ועסק למשלוחים. "הכוונה לא היתה לי כל כך בחיים, לא היה לי אבא, כל דבר זה להתנסות ולהיכוות. לא הייתי יותר מדי יצירתי", הוא מסביר את מה שגרם להסתבכות שהובילה אותו לכלא: לא היה לו רשיון נהיגה תקף, לא לאופנוע ולא למכונית, ולמרות זאת הוא נהג כמה פעמים ורכב על אופנוע במסגרת העסק של המשלוחים.

לא גדלנו עם כפית זהב בפה. אברג'יל | צילום: קובי קואנקס

למה לא חידשת את הרישיון?

"חלמאות, חאפריות, איך לקרוא לזה? רשלנות. חפפנות".

לאחר שנתפס, נהג שוב ללא רישיון תקף. "היה לי בית משפט ונתנו לי על תנאי שנה ואמרו לי: 'אם תנהג עוד פעם תיכנס לכלא'. לא נהגתי שלוש שנים".

אלא שאז אחד מעובדי המשלוחים לא הגיע לעבודה. "אמרתי: טוב, אני אעלה על האופנוע פעם אחת, לא יקרה כלום. עליתי, נשארתי עליו שבועיים שלושה, עד שתפסו אותי".

אברג'יל נכנס לכלא לשנה כמעט. באותה תקופה היה נשוי ואב לילד ממערכת יחסים קודמת.

"אין לך חופש. המילה 'לעצור' כשמה כן היא: עצור, שב בצד, נעזור וגם נטפל, ואני לקחתי את זה למקום שיקומי במלוא מובן המילה. נעצרתי על עבירת תעבורה אבל זה שינה לי את התפיסה של החיים, אתה לא כל יכול ולא כל הזמן יסלחו לך, ותתעורר על החיים".

"לא אוהב בינוניות"

כשאברג'יל יצא מהכלא הוא ואשתו התגרשו, והוא החליט לקחת את עצמו צעד אחד קדימה במה שהוא הכי טוב בומכירות. "ואיפה יש הכי הרבה כסף? נדל"ן, וידעתי שברגע שארכוש ידע בתחום, התוצאות יהיו בהתאם. אני לא אוהב בינוניות בחיים. אם אני עושה משהו זה אול אין".

באותה תקופה הוא הכיר גם את אשתו הנוכחית, מורן. שניהם הגיעו למערכת היחסים עם ילדים, שניים שלה ואחד שלו, והיום יש להם גם ילד משותף.

כשיצאת מהכלא, חששת שאולי לא יקבלו אותך חזרה בחברה?

"חד־משמעית כן. זה פחד מטורף. אני לא מזלזל בעבירת התעבורה, מעולם לא נהגתי ושתיתי. אבל הבנתי שהעבירות, ללא ניסיון להצדיק אותן, הן עבירות של בירוקרטיה, ניירת, שזה הכי טיפשי, ונענשתי, ושם ירד האסימון, ואני מודה לקדוש ברוך הוא שנכנסתי, כי זה שינה לי את החיים".

"הון עצמי קטן"

אברג'יל מחליט בעצת הרב שלו ללכת לעבוד במכירה של קורסי נדל"ן במכללה מוכרת. הפה שלו, שסיבך אותו לא אחת כילד, הציל אותו כמבוגר, ובתוך מספר חודשים הוא הפך לשם דבר בתחום המכירות ותוך כדי כך הוא גם הבין שבמקום להיות שכיר, הוא יכול להקים מקום דומה ולהיות בעליו.

אחרי שנה אחת הוא פרש כנפיים, הקים את מכללת 'יעדים' והתחיל להעביר קורסי נדל"ן בכל הארץ לאחת החברות הגדולות במשק. לדבריו, תוך כדי כך מצא את עצמו מחוזר על ידי חברה נוספת, גדולה לא פחות.

"החליטו ללכת איתי, עם מוטי הקטן שרק לפני שנה היה סגור. זה נתן לי המון ביטחון", הוא מספר.

לא אוהב בינוניות בחיים. אברג'יל | צילום: קובי קואנקס

היום מכללת 'יעדים' שלו מציעה קורסים במקומות שונים בארץ, שהמרכזי שבהם נמצא ברחובות.

איזה סוג של אנשים מגיעים ללמוד נדל"ן?

"היום אדם לא יודע שהוא יכול להגיע לדירות שהן מתחת לשווי שוק. היום איפה בן אדם מחפש דירה? עושה חיפושים באינטרנט או פונה לסוכן נדל"ן. זה אדם שלא למד. אדם שלמד יודע לאתר את הנכס הנכון עוד לפנימכונסי נכסים, עזבונות, ועוד אלף ואחד דברים שמשמשים ככלים להגיע לדירות. אנשים צריכים קודם כל ללמוד את זה בשביל עצמם", הוא מצהיר, זאת למרות שקהל היעד שלו הוא בעיקר אנשים שמעוניינים לעבוד בשוק הנדל"ן. "היום בן אדם בשלוש עסקאות של שכירות, שהן עסקאות בתחתית שרשרת המזון, עושה 12 אלף שקל בחודש".

אבל מה עם אותו מעמד ביניים שאין לו את ההון ההתחלתי לקנות דירה?

"לכל אדם יש מיליוני שקלים לקנות דירה היום - אם הוא ישלם שכירות 30 שנה אלה מיליוני שקלים".

אבל צריך הון התחלתי.

"זה בדיוק מה שאני מסביר. מעבר ללימודים עצמם, פיתחתי מוצר בית שנקרא 'לוח יעדים'. הפיתוח הזה מיועד לקצר את הדרך לדירה ללא הון עצמי. כל אחד יכול להגיע לדירה ללא הון עצמי. למה לא קונים דירות? כי אין הון עצמי.

כל מטרת הלוח הוא איתור נכסים מכונסי נכסים. אתה צריך הון עצמי אבל הוא יכול להיות יותר קטן, ב־100 או 150 אלף, אתה יכול להתחיל. אנשים רואים רק את היציאה לעבודה, הם לא רואים בפועל שהנדל"ן יכול להכפיל את ערכו. הרעיון הוא להגיע לנכסים בתוליים ולתפוס אותם בתחילת הדרך, לפני ההתייקרות, ובמהלך הדרך לגזור עליהם את הקופון".

אברג'יל מסביר שאנשים צעירים מבזבזים המון כסף על שכירות משום שלתפיסתו "העיניים שלהם סגורות". "אדם אומר עזוב, ההוא מומחה, הוא למד את זה והוא יעשה את העבודה בשבילי, אני אסמוך עליובום, הפסדת 100 או 200 אלף. ההוא בבנק, מה, הוא יעבוד עליי? הוא רוצה את האינטרס שליבום, חצי מיליון משכנתא הפסד".

אתה מיישם את זה על עצמך?

"אני יישמתי את השיטה, כמובן, דרך הקרקעות. חתמנו עכשיו עסקה על עשרה דונם שהחברה שלי קונה. אני אישית משקיע את כל כספי בקרקעות כי משם הכל צומח וזה מה שאני מנסה להעביר ללקוחות שלנו".

אתר בנייה. אילוסטרציה | צילום אבי מועלם

מה היית רוצה שיקרה בשוק הנדל"ן בארץ?

"אני רוצה שאנשים יבינו שלא קונים היום דירה אצל הצרכן הסופי, ואולי בגלל מהלכים כאלה המחירים יירדו. אם כל האנשים יידעו לקנות נכס יותר זול, המחירים יירדו. הם יהיו חייבים לרדת. לא צריך לדעת לעשות כסף כדי לחסוך כסף. לא תרוויח 100 אלף, אבל תדע לחסוך כסף".

הטיפים של אברג'יל - לגזור ולשמור 

ללמוד את התחום לפני שאני מבצע את עסקת חיי, וכשאני אומר ללמודזה לדעת להיכנס לנכס ולהעריך את השווי האמיתי שלו.

חברים, נכס לא קונים היום ביד 2, זה כמו לקנות בקבוק קולה ביום העצמאות בקיוסק, הבקבוק עולה לחנות חמישה שקלים והם מוכרים אותו ב־15. כנ"ל לגבי נכס.

ללמוד את תחום המשכנתאותחובה. אתה עושה עסקה שבבחירת מסלול נכון חסכת כמה מאות אלפים, אז למה להקל בזה ראש?

יש המון כלים אינטרנטיים לדעת בדיוק את עתיד האיזור שאתה הולך לקנות בו דירה, למשל אם הולך להיות שם פרויקט תמ"א או פינוי־בינויאלה שתי תוכניות שימנפו לך את מחיר הנכס.