אנשים רבים שנמצאים במצב כלכלי קשה ונזקקים לציוד רפואי או תרופות שהם אינם יכולים לממן, נעזרים בפעילה החברתית הרחובותית, רוית שחם, שלקחה על עצמה כפרויקט לסייע לכל אחד ואחד באמצעות פייסבוק, ופתחה דף שנותן את המענה.

 "להציל חיים". רוית שחם | צילום: פרטי

27,353 אנשים רשומים לדף 'אפילו לא אגורה' בפייסבוק, אותו פתחה שחם לפני קצת למעלה משלוש שנים. מדובר על אתר שנועד לתת מענה לאנשים שפנו אל שחם בבקשת סיוע, שכן היא ידועה בקרב אנשי העיר והסביבה כפעילה חברתית. היא הקימה תנועה בשם 'שחם', שמטרתה לסייע למשפחות נזקקות בחגים.

"אפרופו חנוכה, בכל חנוכה אני תורמת סופגניות למקום אחר", היא מספרת. "בשנה שעברה זה היה לאקי"ם, השנה ל'בית החם'. בראש השנה ובפסח אני מחלקת סלי מזון למאתיים משפחות מרחובות. את הרעיון לפתוח את הדף לקחתי מהחיים האישיים שלי ומהעזרה לזולת. אני נמצאת במקום של לעזור כל היום".

הדף 'אפילו לא אגורה' הוא דף סגור לחברים בלבד, וכמות הפוסטים בו גדולה. אנשים מבקשים ותורמים כמעט הכל, אך אחד הנושאים הבולטים בו, ואולי הלא צפויים, הוא נושא התרומות הרפואיות.

"אם זו תרופה שעולה 30 אלף שקלים לחולי סרטן, וחס וחלילה מישהו נפטר ונשארו תרופות, זה יכול להציל חיים", אומרת שחם. "הדף מיועד גם למי שרוצה לתרום וגם למי שזקוק לתרומה. יש כיסאות גלגלים, הליכונים, היו תרומות דם. אני עושה את זה ממקום של זכות ורצון, זה מהלב שלי".

מתברר כי ברחובות יש הרבה אנשים שמוסרים או מוכרים מוצרים רפואיים בהם אין להם עוד צורך, ומדובר ממש בשוק שלם. באחד האתרים המוכרים ניתן למצוא למשל מיטות אשפוז למכירה, תרופות למסירה ועזרים רפואיים שונים במחירים מוזלים, כמו למשל מקלות הליכה, פדים רפואיים, מכשירי חשמל רפואיים ועוד. "אם מישהו יכול לתת את מה שכבר אין לו שימוש בו, בחינם או במחיר נמוך, זו מצווה", אומרת שחם.