קורדירו עלתה ארצה מפורטוגל לפני שנים רבות. "לא ידעתי עברית ולא היו לי אפשרויות תעסוקה", היא מספרת. "הכרתי מישהו שראה איך אני משפצת את הדירה שאליה נכנסתי, והוא שאל אותי אם אני רוצה לעבוד בתחום והסכמתי".

מסייעת לחד־הוריות ונזקקים. לידיה קורדירו | צילום: פרטי

היא החלה לעבוד בשיפוצים אצל אותו אדם, בהמשך התגלגלה לכיווני תעסוקה אחרים, אך האהבה הגדולה למקצוע נשארה. לימים נולד לה גם ילד, ובשלב מסוים היא מצאה את עצמה מגדלת אותו לבד ומשם נולד גם הרצון לסייע לאמהות חד־הוריות, מתוך ידיעה מה הם הקשיים שאיתם הן מתמודדות.

ושלא יעבדו עליכן

לפני מספר שנים הגיעה קורדירו לרחובות והקימה את עמותת 'אקם' שמסייעת בשיפוצים בבתי חד־הוריות ונזקקים. במסגרת העמותה, בין היתר, היא העבירה סדנאות של עשרה מפגשים, תחילה לחד־הוריות ובהמשך גם לקהל הרחב שהתעניין, בנושאים שקשורים לתחזוקת הבית.

"הרגשתי שנשים חד־הוריות ממש זקוקות לזה, יש להן אפשרות לחסוך כסף ולעשות בעצמן, וגם אם לא, הן יידעו מה העבודה שצריכה להתבצע וכמה זה אמור לעלות וככה לא יעבדו עליהן", אומרת קורדירו.

היא נותנת דוגמה פשוטה: "היתה אצלי מישהי בקורס, שלא ראתה את הסילבוס ולא ידעה שהיא הולכת ללמוד להחליף ברז במטבח. יום קודם לכן היה אצלה מישהו שבא לתקן את הברז במטבח ולקח על העבודה 700 שקלים. הקורס כולו, בו לומדים הכל, עולה 500 שקלים לעשרה מפגשים, זה ההבדל".

כיום מגיעים לקורסים שלה גם נשים שרוצות ללמוד לשפץ בעצמן, וגם גברים.\

פרפקציוניסטית. קורדירו | צילום: פרטי

בתקופה האחרונה החלה קורדירו לבצע שיפוצים ותיקונים גם לחברים ומכרים, ואחרי ששאלו אותה עשרות פעמים מדוע היא לא הופכת את זה למקצוע, החליטה לקחת את הנושא צעד אחד קדימה.

"זה לא משהו שקורה הרבה בארץ, שנשים יעשו את השיפוצים", היא אומרת. "בשיפוץ האחרון שעשיתי לחברה, שיפוץ די גדול, בא חבר שלי שיפוצניק לעזור והיה צריך לפתוח איזה סרט עם דבק. באתי לפתוח עם הציפורניים והוא אמר: 'זה קטע, אף פעם לא ראיתי שיפוצניקית עם ציפורניים'. זה הצחיק אותי וככה החלטתי לקרוא לזה ‑ 'שיפוצניקית עם ציפורניים'".

קורדירו פרסמה פוסט וסיפרה לחבריה שהיא יוצאת לדרך חדשה כעצמאית בתחום, ועד מהרה הפוסט התגלגל ושותף.

מה מבדיל אותך, מלבד העובדה שאת אישה, משיפוצניקים אחרים?

"קודם כל יש לי נטייה גדולה לרצות לעשות עבודות לאנשים שהם יותר בקשיים, והמחיר בהתאם, לא לוקחת כסף שלא מגיע לי. אני שמה לב לפרטים הקטנים ואני מאוד פרפקציוניסטית, זה אולי גורם לכך שלפעמים אני עובדת קצת יותר שעות משיפוצניקים אחרים, אבל התוצאות מושלמות".