25 ספורטאים בעלי צרכים מיוחדים הנמצאים על הרצף הקוגניטיבי עתידים לייצג בחודש הבא את מדינת ישראל ב'ספיישל אולימפיקס' בדובאי ואבו דאבי, 15 מהם תושבי רחובות. בענף הכדורסל כל הנבחרת היא נבחרת רחובותית, ובנוסף ישנם ארבעה שחקני באולינג ושחיינית אחת.

"נותנים את כל כולם". נבחרת הכדורסל של 'ספיישל אולימפיקס' רחובות | צילום: אבי מועלם

ארגון 'ספיישל אולימפיקס' מונה 4.9 מיליון ספורטאים ב־177 מדינות בעולם. בכל שנה מתקיימים טורנירים בין הקבוצות השונות בכל מדינה, והזוכים בטורנירים מייצגים את מדינתם באולימפיאדה של ספיישל אולימפיקס, שנערכת השנה כאמור באבו דאבי.

ברחובות מתאמנים הספורטאים במסגרת עמותת 'הרצון מנצח', המונה כ־70 ספורטאים מהעיר והסביבה שמתאמנים באופן קבוע בכדורסל, שחייה, באולינג, אופניים, הוקי רצפה וכדורגל.

השבוע ייערך ערב התרמה בכפר הנוער 'עיינות', במטרה לגייס כספים עבור נסיעת המשלחת.

"להעריך כל התקדמות"

"הקמתי את עמותת 'הרצון לנצח' ברחובות לפני 17 שנה כי הבן שלי, עדו, רצה לשחק כדורסל כמו במכבי תל אביב", מספרת שוש גרוספלד.

גרוספלד סבורה כי פעילות ספורטיבית היא דרך חיים להעצמת האדם. "ספורט תורם לבריאות הפיזית והנפשית של האדם, הוא מעצים את ביטחונו העצמי", היא קובעת.

לאורך השנים הקבוצה הגיעה להישגים משמעותיים: במשחקים האולימפיים של ספיישל אולימפיקס בשנת 2015 בלוס אנג'לס זכתה קבוצת הכדורסל במקום הראשון כשניצחה את פקיסטן בגמר, ובמשחקי החורף שנערכו בשנת 2016 באוסטריה זכו הספורטאים במקום השני בהוקי רצפה. כמו כן, ספורטאי עמותת 'הרצון לנצח' הם בין הזוכים בתואר 'ספורטאי מצטיין שנתי' מטעם משרד התרבות והספורט.

נחישות ורצון לנצח

"שי נמצא על הרצף האוטיסטי", מספר יוסי בן זקן, אביו של שי (26). "אני משוכנע ובטוח ששי יודע ומבין כמו כל אחד אחר. הבעיה אצל שי היא שהוא לא יודע להביע את זה. הספורטאים שלנו מקפידים להגיע לאימונים במהלך כל השנה, למרות מגבלותיהם וחרף כל הקשיים העומדים בדרכם".

חלק מהמשפחות הן משפחות קשות יום שלפעמים גם נסיעה באוטובוס יקרה עבורן, אך בעמותה מספרים כי בעת התחרות הבנים והבנות מגלים נחישות ורצון לנצח כמו כל ספורטאי אחר.

אוד בר־פלד ממושב קדרון שליד רחובות, מספר על בתו, ארן (26), שחקנית בנבחרת הבאולינג, שנולדה עם לקות שכלית. "בגיל שש היא החלה ללמוד לשחות", הוא מספר.

הנבחרת הרחובותית. האם יגיעו לאבו דאבי? | צילום: אבי מועלם

"לקח לה שנתיים שלמות ללמוד להעביר את היד נכון ולנשום נכון. כיום היא מתאמנת עם קבוצת אנשי הברזל של שי פיפמן בבריכה במזכרת בתיה. מאוד מרגש אותנו שהשחיינים של פיפמן מכבדים את ארן ושה'חזק' מקבל את ה'חלש' לצדו. כהורים לילדים עם צרכים מיוחדים אנחנו יודעים להעריך כל התקדמות, ולו גם הקטנה ביותר חשובה. אנו יודעים כיום שבאמצעות פעילות ספורטיבית ותחרויות, אנשים בעלי צרכים מיוחדים מתפתחים ומקדמים את עצמם מבחינה בריאותית, מנטלית וחברתית".

"לקחת מהם דוגמה"

פעילות הספורט ברחובות פתוחה לכל אדם בעל צרכים מיוחדים מגיל צעיר, ללא הבדל במגבלות האישיות של הספורטאי. האימונים מועברים על ידי מאמנים מקצועיים והם נערכים בהתאם לרמת המשתתף. בעמותה גם מספרים כי כרגע הם מחפשים בנות נוספות שיצטרפו לנבחרת הבאולינג.

אחת הדמויות המשמעותיות בעמותת הרצון לנצח הוא יגאל חי שטרית, מאמן נבחרת הכדורסל. "הגעתי לרחובות בשנת 2006 והייתי מורה בקרן קרב בבית ספר 'שזר', ושאלתי את אחת המורות איפה אני יכול להתנדב בעיר", מספר שטרית. מורה סיפרה לו שיש קבוצה שמתאמנת באולם, והוא הופיע במקום ואמר שהגיע להתנדב.

לפני ארבע שנים, אחרי תקופת התנדבות ארוכה, הוא נקרא לדגל והחל לאמן את הקבוצה. "מאז אני מאמן בפועל", הוא אומר. "אנחנו מתאמנים פעמיים בשבוע, שני אימוניםאחד של קבוצת המיומנות ואחד לקבוצת המשחק. יש שחקנים שרמת התפקוד שלהם נמוכה אז הם בקבוצת המיומנות, והם לומדים לזרוק ולמסור. רוב השחקנים הם ברמה של משחק".

איך זה לאמן אותם?

"אני מרגיש שאני צריך להודות להם שאני יכול לעבוד איתם. זה כיף ומאתגר ויש לי גישה: אני לא מסתכל על השונה. הם נותנים את כל כולם. כשאני מסתכל עליהם אני צוחק על האוכלוסייה ה'רגילה'. כאן הם קמים והולכים לעבודה ומתאמנים, והכל בחיוך. צריכים לקחת מהם דוגמה ולא הפוך".

עלות הנסיעה למשחקים האולימפיים לאבו דאבי גבוהה, וביום חמישי הקרוב (14.2) בשעה 19:00 ייערך בכפר הנוער 'עיינות' ערב התרמה לגיוס כספים לנסיעת הספורטאים. בית ספר 'עיינות' תרם את האולם וראש המועצה האזורית גן רווה נרתם לעזור בכל סידורי הביטחון וניהול הערב. בנוסף, נפתח קמפיין גיוס המונים בשם 'שולחים את המשלחת הישראלית לאבו דאבי', ודרכו אפשר לתרום למאמץ המשותף לשלוח את חברי הנבחרת לייצג את ישראל.