פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הגישה השבוע כתב אישום לבית המשפט השלום ברחובות נגד ציון ידעי, חבר המועצה המקומית גדרה, ואמנון מלמד, שאול ידעי ויוסי סיאני בגין סחיטה באיומים. מלמד וסיאני נאשמים גם בהשמדת ראיה.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד נעמה תור זאבי, ידעי והמתלונן הינם נבחרי ציבור המכהנים כחברי מועצה במועצה המקומית גדרה. ידעי כיהן משך כעשר שנים, עד לתקופה הרלבנטית לכתב האישום, כסגן יושב ראש המועצה.

צילום: מועצת עיריית גדרה

השניים התמודדו ברשימות נפרדות בבחירות לרשויות המקומיות שהתקיימו ב- 30.10.18. מלמד הינו איש אמונו של ידעי ועובד המועצה. שאול ידעי הינו אחיו של ציון ידעי וחבר של המתלונן. סיאני הינו בן דודם של ציון ושאול וחברו של המתלונן. הנאשמים חברו יחד לשם סחיטת המתלונן, בדרישה כי יתפטר מתפקידו.

על פי כתב האישום שהוגש השבוע, במועד ובדרך שאינה ידועה במדויק, הגיע לידי סיאני סרטון בעל גוון מיני ובו, לסברת הנאשמים, נראה לכאורה המתלונן מבצע אקט מיני. הנאשמים סיכמו ביניהם כי ידרשו מהמתלונן להתפטר מהמועצה ולא יפרסמו את הסרטון.

במספר רב של הזדמנויות, שוחחו הנאשמים ביניהם, תכננו את העברת הסרטון לגורמים אחרים לצורך הפעלת לחץ על המתלונן כי יתפטר מתפקידו, וכן את העברת המסר המאיים למתלונן ולאנשיו, וכן עדכנו זה את זה לגבי התקדמות התוכנית בפועל. 

בהתאם לסיכום בין הנאשמים, כחודש לפני יום הבחירות, במועד שאינו ידוע במדויק, הגיע מלמד אל ביתו של חברו הקרוב ופעיל ברשימה של המתלונן. מלמד אמר לחבר כי ברשותו תמונות וסרטון בהם נראה המתלונן במהלך אקט מיני. עוד הוסיף מלמד כי הוא יגרום לו להתפטר ולעזוב את גדרה ולא – יפיץ את הסרטון. כל זאת בכוונה כי חברו של המתלונן יעביר למתלונן את המסר. מיד לאחר השיחה, עדכן חברו של המתלונן את המתלונן על השיחה.

טרם יום הבחירות, במועד שאינו ידוע במדויק, הגיעה שמועה לאוזניו של המתלונן לפיה במטה הבחירות של ידעי מחזיקים בחומר שיש בו לפגוע מאד במתלונן. המתלונן ואחיו של ידעי, ציון, נפגשו ביוזמת המתלונן, והוא דאג להרגיע אותו ולומר כי הסרטון לא יתפרסם טרם הבחירות.

ציון והמתלונן היו מועמדים שניהם לתפקיד סגן ראש המועצה, תפקיד המזכה בשכר חודשי של כ-40,000 ש"ח, לצד מעמד וסמכויות. על פי הסכם קואליציוני שהחל לגבש ראש המועצה, אמורים היו ראשי סיעות הקואליציה לכהן בתפקיד הסגן בסבב, למשך מספר חודשים, באופן יחסי לקולות הבוחרים שגרפו בבחירות.

בתוך כך, המתלונן אמור היה לכהן ראשון כסגן, ולמשך 42 חודשים, בעוד שציון אשר עד לאותה העת שימש כסגן ראש המועצה, אמור היה להפסיק לכהן בתפקיד ולהמתין לתורו בסבב, ולשמש בתפקיד לאחר מכן למשך 26 חודשים בלבד.

בנובמבר מלמד הציג את סרטון האקט המיני לחברו של המתלונן, מלמד אמר לחברו של המתלונן להזהיר את המתלונן אחרת הוא יפרסם את התמונות.

בהמשך דרשו שיתפטר אחרת "כל גדרה תזדעזע למראה הסרטון". הם דרשו שוב ושוב בפני מספר אנשים ומקורבים כי יתפטר מתפקידו, מספר ימים לאחר מכן המתלונן הגיש תלונה במשטרה והנאשמים נעצרו, לא לפני שעדכנו האחד את השני על המעצר הראשון של ציון ידעי ומחקו את כל ההיסטוריה של הטלפון, מלמד אף הטיח את הטלפון שלו על הקרקע מספר פעמים והשליך אותו בוואדי בפאתי הדרך.