צילום: shutterstock

המכון לאלרגיה, אימונולוגיה וריאות במרכז הרפואי 'אסף הרופא', בראשותו של ד"ר ארנון אליצור, החל לטפל בהצלחה בילדים ובני נוער הסובלים מאלרגיה לאגוזים. מדובר בטיפול חדשני שבמהלכו נחשף המטופל בצורה מבוקרת ותחת השגחה רפואית לאגוז שאליו הוא אלרגי.

עוד בשפלה:
הפקחית רשמה דוח וסיימה עם זעזוע מוח


בן, ילד בן שמונה, היה הראשון לסיים השבוע את הטיפול החדשני. "אין לנו צורך יותר להיעזר בסייעת צמודה בבית ספר ובמזרק אפיפן צמוד", אומרת אמו של בן, עינת. "סף החרדה שאליו הגעתי הרקיע שחקים. מבחינתי כעת בן יצא מסכנת חיים של ממש. אמנם הטיפול אינה נמוכה ואינה כלולה בסל התרופות, ודרושה סבלנות רבה במהלך הטיפול, בו נאלץ בן להתמודד עם החרדה מאגוז מלך, אבל התוצאה היא החשובה. בן חזר להיות רגיל ככל הילדים בזכות הטיפול החדשני"."'אסף הרופא' מוביל כבר שנים את הטיפול באלרגיות לחלב, שומשום, בוטנים וביצים", מציין ד"ר אליצור. "אגוזים זה היעד החדש שאותו הצבנו לעצמנו. הטיפול, שאותו בן סיים זה עתה, נחשב בבחינת פורץ דרך בארץ. באלרגיה לאגוזים, בניגוד לאלרגיות אחרות, ישנה אפשרות שתהיה אלרגי לאגוז קשיו, אך לא לפקאן. ההנחיה עד עתה הייתה להימנע מאכילת כל סוגי האגוזים באופן גורף".

שלבי הבדיקה כוללים אבחון: איזה סוגי אגוזים מותרים ואיזה אסורים; חשיפה הדרגתית לסוג האגוז אליו המטופל אלרגי, ושילוב צריכת אגוז זה בתפריט היומי, על מנת לשמר את ההישג.

"בן התחיל את שנת הלימוד ברגל ימין, מספרת אמו. "החששות התאדו, החיוך חזר. בן של כיתה ג' הוא לא אותו אחד משנה שעברה. השיפור ניכר בחברותיות, בביטחון העצמי ואפילו בלימודים. אני ממליצה לכל אמא שיש לה ילד אלרגי לאגוזים לבוא להיבדק ולהתחיל טיפול מתאים. הילד שלכם יקבל את חייו במתנה".